Keď som prvýkrát zobral do rúk drevenú fajku po mojom starom otcovi, ani som len netušil, že fajka môže mať možnosť vsadenia akéhosi uhlíkového filtra. Konštrukcia starých fajok tomu vôbec nebola prispôsobená a moje znalosti boli vtedy veľmi chabé. Postupom času, ako som prenikal do tajov výroby drevených fajok, som ale natrafil na diskusie fajčiarov o filtroch, ktoré ma veľmi zaujali. Rovnako som musel aj svoju výrobu tomuto trendu prispôsobiť. Môžem úprimne priznať, že dnes už nevyrobím ani jednu fajku, ktorá by možnosť vsadenia filtra nemala. Beriem to ako absolútnu súčasť fajky a jej kvalitného fajčenia.
Uhlíkové filtre majú veľmi veľa podporovateľov, ale nájdu sa aj ich odporcovia. Pozitívam filtrov sa budem venovať obšírnejšie v celom tomto článku. Negatívom, ktoré je s filtrami spájané, je vraj „potláčanie chute tabaku“. Budem úprimný, že akosi pri testovaní tabaku vo fajke s filtrom či bez filtra som nepostrehol rozdiel v chuti. Naopak, postrehol som veľa iných kvalít, ktoré mi fajčenie fajky s filtrom prinieslo. Rád sa o ne s vami podelím.
Ako vyzerajú a načo slúžia uhlíkové filtre do drevených fajok?
Uhlíkové filtre do drevených fajok predstavujú malé valcovité telieska, ktoré je možné vložiť do konštrukcie fajky tak, aby prechádzal cez ne dym vznikajúci pri horení tabaku. Predná a zadná stena filtra je perforovaná a zväčša keramická. Je to z dôvodu aby mohol dym vdychovaný fajčiarom prechádzať cez vnútro filtra. To je tvorené malými čiastočkami aktívneho uhlia, ktoré má výborné absorbčné účinky. Korpus filtra je zväčša papierový. Aktívne uhlie nám pomáha dym prechádzajúci cez filter zbavovať vlhkosti a nežiadúcich pevných častíc. Takto prefiltrovaný dym je tým pádom oveľa „čistejší“ ako dym, ktorý sa vdychuje cez fajku bez filtra. Filter má okrem toho veľmi pozitívnu ďalšiu vlastnosť. Ochladzuje samotný dym, ktorý sa stáva príjemnejším a chutnejším pre fajčiara. Nie nadarmo je hlavným motom fajkárov – Chladný dym!
Obrázok 9mm filtra a jeho zloženia – www.vauen.com
Životnosť filtra
Filtre by som napriek svojej robustnosti a veľkosti nedoporučoval používať viackrát. Kvalitatívne vlastnosti filtra by sa ďalším fajčením mohli stratiť a nemuseli by zachytiť toľko nečistôt ako na prvý krát. Pri ukončení fajčenia a rozobratí fajky za účelom čistenia je potrebné filter vždy vybrať a zahodiť ho. Po fajčení si môžete všimnúť, koľko nečistôt dokáže filter zachytiť čo sa prejavuje jeho sčernením a výraznou vlhkosťou. Len keď si predstavím, že by som filter nemal a dané nečistoty by mali skončiť v mojim pľúcach ma desí.
Výber správneho uhlíkového filtra pre vašu fajku
Pri výbere uhlíkového filtra je dobré poznať konštrukciu vami zakúpenej drevenej fajky. Je dôležité vedieť, či výrobca fajky myslel na možnosť jej použitia s filtrom a zabudoval do fajky dostatočný priestor na jeho vsadenie. Priestor na filter býva zvyčajne vytvorený v časti v náustku a v časti v drieku drevenej fajky. Spojením náustku s filtrom a drevnej časti fajky by mal vzniknúť pevný spoj, ktorého je filter súčasťou.
Nasádzanie uhlíkového filtra do fajky – www.pipesmagazine.com
Najbežnejším filtrom je 9mm filter valcovitého tvaru. Ide o filter obojstranného použitia bez ohľadu na to ktorou stranou ho do fajky vložíte. V niektorých prípadoch fajok, môže byť konštrukcia prispôsobená na 6mm fajkový filter. Je to zriedkavejšie, ale pri malých „vreckových“ fajkách možné. Najznámejšími výrobcami filtrov do fajok sú firmy ako Vauen, Stanislaw, Peterson či Blitz.
9mm filtre od značky VAUEN – www.vauen.com
Odporúčanie k použitiu filtra do drevenej fajky
Uhlíkové filtre predstavujú skvelý spôsob, ako zlepšiť zážitok z fajčenia fajky. Ich schopnosť čistiť dym a zlepšovať chuť robí z nich obľúbený doplnok medzi fajčiarmi. Pri správnom výbere a použití môžu uhlíkové filtre prispieť k zdravšiemu a príjemnejšiemu fajčeniu. Ak ste ešte neskúsili uhlíkové filtre, môže to byť skvelá príležitosť na vylepšenie vášho fajčiarskeho zážitku.
Chladný dym!
Ohodnoťte náš článok