Pre začiatočníka bude možno začiatok fajčenia fajky trochu mätúci alebo naopak môže užívateľ zostať ohromený, koľko možností toto hobby ponúka. Rôzne veľkosti, tvary, materiály, značky… Trošku veľa informácií na tak jednoduché hobby, však? Nevešajte hlavu, v krátkosti vám z hľadiska výrobcu predstavím, na čo sa pri výbere zamerať.
Materiál je základ
Za najdôležitejší aspekt pri posudzovaní kvality fajky považujem materiál, z ktorého je fajka vyrábaná. Briarové drevo, resp. koreň vresovca, z ktorého fajky vyrábam, pochádza zo stredomorskej oblasti. Toto koreňové drevo vyzerá ako veľká guľa rastúca pod zemou. Každý kúsok briarového dreva je odlišný a jedinečný a predtým ako sa spracuje musí rokmi „dozrieť“ v čo najlepšiu kvalitu. Pri výrobe fajok je skvelou voľbou práve pre jeho tepelnú odolnosť, odolnosť voči poškriabaniu a tiež má dlhú životnosť. I vďaka jeho skvelým vlastnostiam však ide o cenovo dostupnú záležitosť, ktorú si môže dovoliť každý začiatočník a nebudeme klamať ak povieme, že v tomto prípade si zaplatíte naozaj za kvalitu.
Parameter ceny
Kvalitnú fajku vie definovať aj jej cena, avšak pozor, nie vždy to musí platiť stopercentne. V prípade briarovej fajky si zaplatíte pár desiatok eur a môžete si byť istí, že sa vám dostane kvality, akú si zaslúžite. Nakoľko už len samotný proces získavania briarového dreva je možné označiť ako beh na dlhú trať, cena tomuto procesu býva adekvátna. Každý kus dreva prejde mnohými rukami, kým sa z neho fajka vyrobí. Koreň treba nájsť, posúdiť jeho vlastnosti a až potom ho vykopať, polievať, napíliť, variť, sušiť, nechať odležať, napíliť na bloky, ktoré slúžia na predaj, a potom si z týchto blokov každý výrobca vyrobí fajky jemu vlastné.
Pozor, v trafikách môžete nájsť aj pomerne lacné briarové fajky, pričom veľakrát ide o druhotriedny briar alebo briar s jemnými defektmi. Znížená cena môže byť aj dôsledkom jednoduchého strojového tvaru fajky, ktorý sa dá na sústruhu ľahko a pomerne jednoducho urobiť. Najvyššie hodnotené sú “freehand pipes”, ktoré sa robia ručným tvarovaním. Využíva sa tak tvar zŕn a prispôsobenie tvaru fajky stavbe štruktúry dreva.
Výrobca
Kvalitná fajka reprezentuje jej výrobcu, preto je pred jej výberom dobré vedieť od koho ju kupujete. Mohlo by sa zdať, že som si touto vetou na seba uplietol bič, ale nie, za svojimi výrobkami si stojím a vyrábam ich najlepšie ako viem a tak, aby sa ku mne spokojní zákazníci radi vracali. Naštudujte si najmä z akých materiálov výrobca fajky vyhotovuje, aby boli v súlade s vaším presvedčením a aby ste tiež vedeli, za čo vo finále zaplatíte. Pri fajkách totiž platí, že nie je drevo ako drevo. Za top materiály považujeme briarové, palisandrové a olivové drevo, ktoré svojimi vlastnosťami prevyšujú nad inými variantami, akými sú napríklad hruškové, višňové či dubové drevo.
Avšak fajky nemusia byť iba drevené, môžu byť aj keramické, sklenené či hlinené. Ja ako výrobca sa pochopiteľne špecializujem na drevo, ktoré je pre moju prácu príznačné. Vyrábal som fajky aj z čerešne a jablone, avšak kvalitatívne najlepšie sú tie briarové. Kvalitného majstra fajkára spoznáte podľa mravenčej práce, ktorá je nesmierne dôležitá. Je ňou navŕtanie fajky, aby presnosť prieniku komôrok a osadenie náustku bolo úplne vyladené. Prívodný kanálik z náustku sa musí centrovať presne na stred na spodok komôrky (kotlíka).
Len tak okrajovo, čo sa týka veľkosti a tvaru fajky, pre začiatočníka by som volil zlatú strednú cestu, a teda strednú veľkosť a mierne zahnutý tvar, čo bude pre vás na začiatok bafkania tou najlepšou voľbou. Malé či veľké fajky sú skôr pre skúsených fajkárov, ktorí už majú skúsenosti. Dizajn záleží od vkusu spotrebiteľa. V konečnom dôsledku vám fajka musí padnúť do ruky, vtedy budete vedieť, že je váš výber správny.
CHLADNÝ DYM !
Ohodnoťte náš článok